Мени
Затвори мени

Новиот Multivan

Откријте ги врвните карактеристики на новиот Multivan. Искусете повеќе комфор при возењето, повеќе врвно чувство, повеќе конективност, повеќе дизајн и повеќе мултифункционалност. Уверете се сами.

Откријте ги врвните карактеристики на новиот Multivan. Искусете повеќе комфор при возењето, повеќе врвно чувство, повеќе конективност, повеќе дизајн и повеќе мултифункционалност. Уверете се сами.

Новиот Multivan

Откријте ги врвните карактеристики на новиот Multivan. Искусете повеќе комфор при возењето, повеќе врвно чувство, повеќе конективност, повеќе дизајн и повеќе мултифункционалност. Уверете се сами.

Возилото станува место за средби

Новиот Multivan е Allrounder, кој игриво се приспособува на семејства. Екстериерот, како и ентериерот се целосно ново осмислени - но кај нив сепак постојано се препознава ДНК на Bulli. Мултифункционален, секојдневие и вреден повеќе од кога и да било, седмата генерација сега нуди уште повеќе дигитални карактеристики, иновативно мобилни услуги на високо ниво и интелигентни системи за помош.  Исто и во поглед на комфорот за време на возењето и дизајнот новиот Multivan поставува нови стандарди - и со тоа нуди многу, што досега беше достапно само во високата класа на возила. Сето тоа го прави омилено место за среќавање за целото семејство.

Врвните карактеристики на новиот Multivan

Дизајн

Време, одново да се заљубите

Оптички новиот Multivan ги следи неговите претходници со јасна, безвременска форма-  но одново го интерпретира класичниот дизајн. На предниот дел двата IQ.Light - LED-Matrix фарови2 и задните осветлени хромирани лајсни3 даваат впечатливи акценти. Вистински привлекуваат погледи и маркантниот лак во две бои и опционалните 19 инчни тркала од лесен метал, кои за првпат ги имаше кај Bulli. Исто така ново: амбиенталното осветлување во 30 бои3. Тоа го претставува ентериерот во целосно ново светло.

Повеќе за новиот Multivan

Мултифункционалност

Способност за функционалност, која ќе ве воодушеви

Една од силните страни во новиот Multivan се единечните седишта во предниот дел кои може да се спуштат во помалку чекори, кои се за 25 проценти полесни. Со нив сега можете уште побрзо да поставите одредени поставувања на седиштата. Без оглед на Vis-à-Vis4 со повеќефункциската масичка5 во средината, со сите седишта во насока на возењето или со извадени надворешни седишта за транспорт на E-велисипеди6 - помалку чекори се доволно за да го обликувате ентериерот според вашите желби.  Друга врвна карактеристика: За првпат надворешните седишта во просторот за патници може да се загреваат7 - така што и на децата ќе им биде удобно топло за време на ладните зимски денови.

Повеќе за системот за единечни седишта

Комфор

Патувајте на високо ниво

Во новиот Multivan низ град ќе патувате исто комфорно како и на автопат. Без разлика дали ќе се одлучите за кратката верзија (4,98 m) или за долгата верзија (5,18 m): Двата модели се доволно ниски за вообичаени паркиралишта, а внатре сè уште има место за возбудливи патувања на одмор. Апсолутна новост претставува панорамскиот стаклен покрив8 со големина од 1,83 m2. Со него висината на просторот за патници расте за дополнителни 34 mm. Сега исто така и товарањето и качувањето се уште полесни. Електричните лизгачки врати9 како и електричната задна врата5 може да ги отворите со гест со стапалото - без да го вадите клучот од чантата. "Keyless Advanced" и  "Easy-Open"10 го овозможуваат тоа.

Конфигурирање на новиот Multivan

Конективност

Овде едно одговара на друго

Digital Cockpit, опционален Head-up дисплеј, мобилни онлајн услуги: Новиот Multivan има сè што љубителите на дигиталност посакуваат кај еден автомобил. И малку повеќе од тоа. Затоа што во возилото за првпат се нуди Amazon Alexa11. Со тоа новиот Multivan конечно станува паметен дом на тркала. Кон добриот звук припаѓа опционалниот премиум музички систем од Harman Kardon. Со него сериското радио од 25,4 cm го претворате во аудиофилски уред - а со We Upgrade12 дури и во навигациски систем. Исто и по купувањето на возилото. Затоа што со We Upgrade12 за првпат можете да активирате многу атрактивни функции во In-Car Shop и да ги преземете. Кон нив се вбројуваат навигациската функција, како и амбиентално осветлување во повеќе пои и системи за помош на возачот. Инаку: Оној кој воопшто не сака да го напушти неговиот нов Multivan, може да го надгледува преку апликацијата We Connect13 14 и дури и далечински да управува одредени карактеристики.

Повеќе за новиот Multivan

IQ.DRIVE и IQ.Light

Затоа што и тие мислат со вас

Помина времето кога моравте сè да правите сами. Интелигентниот систем за помош IQ.DRIVE15 кој може да го добиете по желба во новиот Multivan овозможува делумно автоматизирано возење во густ сообраќај на автопат или низ град, со тоа што привремено ги презема управувањето, забрзувањето и забавувањето.16 Доколку е предвидена соодветна инфраструктура, со опционалниот Car2X се воспоставува контакт со други учесници во сообраќајот. Веќе однапред знаете што има пред вас. Исто и IQ.Light - LED-Matrix фаровите2 мислат за вас. Заедно со "Dynamic Light Assist"2 динамично ќе ги вклучувате и исклучувате трепкачите и ќе управувате на кривини, уште пред да го направите тоа.//17//

Конфигурирање на новиот Multivan

eHybrid: Најдоброто од два света

Новиот Multivan го добивате со многу варијанти на погон како никогаш досега - меѓу другото како Plug-in хибрид. При соодветно наполнета батерија со него можете да изминете во просечни дневни растојанија до 50 km18 во е-режим чисто електрично и без CO2-локално. Доколку патувате подолго, ефикасен мотор на согорување автоматски се вклучува.

За колку што е можно повеќе да се намали вашето создавање на CO2, на располагање ви стојат е-услугите за мобилност на We Connect Plus19 14. Со нив имате преглед на наполнетоста на батеријата и истата можете истовремено да ја полните со струја од регенеративна енергија.

Аеродинамика

Намален воздушен отпор - помалку CO2 емисии

Не само на улица, Multivan има добра фигура исто и во поглед на аеродинамиката. Неговата cw вредност означува ново ниво во неговата класа. И ги намалува CO2 емисиите. Затоа што во просек на секој километар испуштате уште помалку јаглерод диоксид.20 За да го достигнете тоа штедење, подвозјето е затворено со облога која е колку што може порамна. Исто така и оптимираниот пакет на возилото со спојлер се грижи за подобра аеродинамика - и со тоа за помала потрошувачка.

Pециклирање

Од старо до ново

Во секое модерно возило се вградува пластика. Голем дел од него се рециклира. Во новиот Multivan, рециклираните материи се повторно употребени во аеродинамичните подни облоги, во облогите на лакот на тркалата и во изолацијата на бучавата, меѓу другото. Но, рециклирана пластика може да се најде и во други компоненти, како што е подната покривка. Ова става помалку оптоварување на животната средина бидејќи се потребни помалку нови суровини.

Дизајнот: извонреден

Red Dot награда за дизајн

Новиот Multivan е одвај изложен, но сепак веќе ја доби првата награда: наградата "Red Dot: Best of the Best" во рубриката "Дизајн на производ". Наградата се дава годишно на најдобро дизајнираните производи и се вбројува кон најреноминираните награди за дизајн на производи воопшто.  Жирито беше особено воодушевено од "иновативниот дизајн на ентериерот", кој "дава целосно ново чувство на простор". Исто така воодушевија и невообичаената комбинација на "елементи на дизајнот типични за Bulli со современ и симпатичен изглед". Многу се радуваме за наградата и за тоа, што веќе за скоро ќе можете да се уверите и сами.

Извор: »Red Dot Awards: red-dot.org«

ABC награда

Новиот Multivan го прави она, за што го создадовме: Стартува со вообичаена слобода и флексибилност. Фактот што ова повеќестрано возило ја зеде наградата  »ABC Special Mention« во категоријата »Транспорт« мора да се должи на ДНК на Bulli, но исто така на дополнителното развивање кое настана заедно со клиентите. Со наградата најновата генерација покажа дека Volkswagen Комерцијални возила одговара на новите предизвици во поглед на дизајнот и технологијата.

Извор: https://www.abc-award.de/die-gewinner/galerie/detail/37685-t7-bullimultivan.html

Autonis награда за дизајн

Читателите на »auto, motor und sport« во 21. избор на читателите го имаа изборот меѓу 117 возила во десет категории. Меѓу сите автомобилски новости новиот Multivan успешно се претстави во категоријата »Комбиња«. Наградата? Наградата »Autonis за најдобрите новости во дизајнот на годината на »auto, motor und sport«.

Оваа награда е одобрено важна пред сè за Алберт Кирцингер, главниот дизајнер на Volkswagen Комерцијални возила и неговиот тим: »Наградата Autonis за има екстремно голема вредност, затоа што тоа е избор на читателите. Со Bulli веќе добивме некои награди од вас. Но особена чест ни е тоа што со новиот Multivan ја добивме наградата за најдобри новости во дизајнот.«

Извор: »auto, motor und sport«, издание: 23/2021

Конфигурирајте го вашиот нов Multivan

Вашето возило од соништата можете да го конфигурирате според вашите потреби - кај Volkswagen Multivan линиите на опрема за секого има по нешто. Со помалку чекори ќе составите ваш сопствен нов Multivan: од менувач и мотор до боја, внатрешно осветлување и додатоци, кои животот на пат ќе ви го направат полесен и поудобен.

Повеќе за новиот Multivan

Во еден поглед

Сè што е важно за новиот Multivan на една страница.

Повеќе за новиот Multivan

Варијанти на моделот

Откријте ги варијантите на моделот на новиот Multivan.

Повеќе за варијантите на моделот

Опреми и пакети

Сите опреми и дополнителни функции во детали.

Повеќе за опремите и пакетите

Технички податоци

Димензии, конфигурации на седишта, погони - сè во еден поглед.

Повеќе за димензиите и тежините

Цени и понуди

Откријте ги понудите во врска со Multivan.

Повеќе за понудите

Медијатека

Сакате да видите уште повеќе од новиот Multivan? Тогаш посетете ја нашата нова медијатека на Multivan.

Кон медијатеката

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team