Мени
Затвори мени

Новиот Multivan Технички податоци

Новиот Multivan Технички податоци

Флексибилен како никогаш досега – новите конфигурации на седишта

Со децении Multivan ги инспирира семејствата, рекреативните спортисти и професионалците. Особено омилен: неговиот простор за патници осмислен до најситниот детаљ. Во новиот Multivan неговата разновидност, флексибилност и функционалност беа издигнати на уште повисоко ниво. Целосно рамниот под ја создава идеалната подлога за единечните седишта коишто за првпат се дел од сериската опрема. Заедно со цврстите средишни шини што досегаат до кокпитот се отвораат комбинации за седење за кои досега можевте само да сонувате.

Пет или седум единечни седишта

Патувајте опуштено во насока на возењето

Линијата на опрема Multivan е сериски опремена со пет удобни единечни седишта. Во Life и Style има вкупно седум места за седење. Секое седиште во просторот за патници може поединечно да се склопи, да се помести во дефинирана област и благодарение на неговата тежина што е намалена за околу 25 % и лесно да се извади. На тој начин се овозможуваат многубројни варијанти за седење. На пример, можете да создадете дополнителен простор за багаж, така што ќе ги турнете седиштата од третиот ред кон напред. Ако го порачате новиот Multivan со сериската конфигурација на седишта, затегнувачите на појасите на надворешните единечни седишта се секогаш цврсто поврзани со каросеријата. Средишното седиште располага со интегриран автоматски сигурносен појас со три точки и може по желба да се поместува во просторот за патници.

 • Тежина на надворешно седиште (зависно од опремата): околу 23-29 kg
 • Тежина на средишно седиште (зависно од опремата): околу 27-29 kg
Шест единечни седишта

Vis-à-vis1 – совршен за работа и за деца

Новиот Multivan може по желба да се нарача со две седишта со интегриран појас1 за вториот ред на седишта. На тој начин се добиваат многу дополнителни можности за седење, меѓу другото и седењето vis-à-vis. Двете седишта со интегриран појас1 може да се извадат, завртат и да се фиксираат наспроти насоката на возење во системот на шини, само со неколку зафати со рака. Токму при долгите патувања на одмор или во мобилната канцеларија тој има многу предности. Децата можат заедно да си играат. А состанокот со колегите се одржува на отворената повеќефункциска масичка1. Токму онака како што сте навикнати во Multivan.

 • Тежина на надворешно седиште (зависно од опремата): околу 23-29 kg
 • Тежина на седиште со интегриран појас (зависно од опремата): околу 27-29 kg

Должина, висина, ширина – димензиите на новиот Multivan2

 

* Multivan со долго меѓуоскино растојание

Multivan, Life, Style и EnergeticMultivan, Life, Style и Energetic со надвиснување Multivan, Life, Style и EnergeticMultivan, Life, Style и Energetic со надвиснување
Должина на возилото во mm 4.973 5.173
Должина на возилото со кука за влечење приколка во mm 5.076 5.276
Ширина на возилото без надворешни ретровизори во mm 1.941 1.941
Ширина на возилото со надворешни ретровизори во mm 2.252 2.252
Висина на возилото во mm 1.907³ 1.907³
Должина на надвиснување назад во in mm 897 1.097
Висина на внатрешен простор со нормален кров во mm 1.312 1.312
Висина на внатрешен простор со панорамски стаклен кров во mm 1.346 1.346
Ширина при отворање на лизгачката врата во mm 931⁴ 931⁴
Должина на под во багажен простор зад 1. ред седишта во mm 2.425 2.625
Должина на под во багажен простор зад 3. ред седишта во mm 461 661
Максимална ширина на багажниот простор во in mm 1.665 1.665
Максимална ширина на багажниот простор зад 3. ред седишта во mm 1.245 1.245
Ширина помеѓу куќиштата за тркала во mm 1.207 1.207
Површина на просторот за товарање зад 1. ред седишта во m 3,3 3,5
Висина на праг за товарање во mm 580 583
Максимална ширина на задниот отвор во mm 1.312 1.312
Висина на возилото со отворена задна врата во mm 2.143 2.146
Минимален круг на вртење во m околу ca. 12,1 ca. 12,1
Бензин

Двата TSI мотори се одликуваат со бесшумно возење, мала потрошувачка и импресивен развој на моќноста. Токму она што го очекувате од возило на Premium ниво.

1,5 l TSI мотор (100 kW) EU6d: Менувач со двојна спојка со 7 степени на пренос DSG; Shift-by-Wire; моќност: 100 kW (136 КС); макс. вртежен момент: 220 Nm; забрзување 0-100 km/h: 13,5 s; максимална брзина: 182 km/h; максимално оптоварување на приколка: 1600 kg; големина на резервоар: 60 l

2,0 l TSI мотор (150 kW) EU6d: Менувач со двојна спојка со 7 степени на пренос DSG; Shift-by-Wire; моќност: 150 kW (204 КС); макс. вртежен момент: 320 Nm; забрзување 0-100 km/h: 9,4 s; максимална брзина: 200 km/h; максимално оптоварување на приколка: 2000 kg; големина на резервоар: 60 l

Дизел

Сега уште поефикасен и со помалку емисии: Современиот TDI погон5 убедува со своите ниски вредности на потрошувачка, коишто делуваат речиси недостижни - како и со очигледниот вртежен момент. 

2,0 l TDI (110 kW) EU6: Менувач со двојна спојка со 7 степени на пренос DSG; Shift-by-Wire; моќност: 110 kW (150 КС); макс. вртежен момент: 360 Nm; забрзување 0-100 km/h: 11,6 s; максимална брзина: 190 km/h; максимално оптоварување на приколка: 2000 kg; големина на резервоар: 58 l

Новите линии на опрема

Multivan

Карактеристики на опремата на Multivan (избор)

 • Пет единечни седишта (што се вадат / поместуваат)
 • Две лизгачки врати
 • Целосни LED-фарови (ECO) & LED задни светла
 • 100 % Shift-by-Wire (DSG)
 • 25,4 cm (10") Инфо-забавен систем со дигитален кокпит "Basic"
 • Систем за помош при одржување коловозна лента, Front Assist и GRA

Конфигурирање на Multivan

Business

Карактеристики на опремата на Business (избор)

 • Клима-уред "Air Care Climatronic"
 • Навигациски систем "Discover Media"
 • Пакет Светло и видливост
 • IQ.Light - LED-Matrix фарови
 • Прозорци затемнети од В-столбот

Конфигурирање на Multivan Business

Life

Карактеристики на опремата на Life (избор)

 • Седум единечни седишта (што се вадат / поместуваат)
 • Потпирач(и) за раце од внатрешната страна на седиштата (што може да се извади и повторно да се постави) во 2. ред седишта
 • Електрични потпори на `рбетниот столб / лумбални потпори напред
 • 4x USB-отвори за полнење во просторот за патници
 • 4 тркала од лесен метал "Syrakus" 6,5 J x 16, во сребрена боја
 • Пакет Светло и видливост

Конфигурирање на Multivan Life

Style

Карактеристики на опремата на Style (избор)

 • Амбиентално осветлување
 • Навлаки за седишта во "ArtVelours"
 • Клима-уред со 3 зони "Air Care Climatronic"
 • LED Matrix "IQ. Light" со заштитна решетка на ладилник осветлена одзади
 • 4 тркала од лесен метал "Dundrod" 6,5 J x 17, во црна боја, сјајна површина при вртење
 • Електрични лизгачки врати

Конфигурирање на Multivan Style

Повеќе за новиот Multivan

Во еден поглед

Сè што е важно за новиот Multivan на една страница.

Повеќе за новиот Multivan

Врвни карактеристики

Откријте ги врвните карактеристики на новиот Multivan.

Повеќе за врвните карактеристики

Варијанти на моделот

Откријте ги варијантите на моделот на Multivan.

Повеќе за варијантите на моделот

Опреми и пакети

Сите опреми и дополнителни функции во детали.

Повеќе за опремите и пакетите

Цени и понуди

Откријте ги понудите во врска со Multivan.

Повеќе за понудите

Медијатека

Сакате да видите уште повеќе од новиот Multivan? Тогаш посетете ја нашата нова медијатека на Multivan.

Кон медијатеката

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team