Мени
Затвори мени

18.12.2019 Volkswagen Комерцијални возила го испорачаа 1000тиот Grand California

Grand Califonia, со основа на Crafter е новиот голем мобилен дом на Volkswagen Комерцијални возила. Целосното производство на камперванот започна оваа пролет. Сега фабриката за Crafter во Верженија (Полска) веќе ја создаде 1000-тата Grand Califonia што излегува од производната линија.

Се доставува до клиент во Германија. Тој се определи за Grand Califonia 600 во дво-тонска Бонбона бела/цреша црвена боја. Камперот за обележје е исто така опремен со дополнителен кревет, вклучувајќи панорамски светларник, над горниот дел. Дополнителни опции на 1000-от Grand Califonia вклучуваат радио/навигациски систем Discover Media и соларен панел на предниот дел од покривот. Камперот се напојува со стандардниот мотор од 130 kW / 177 КС турбо дизел (TDI), кој е во комбинација со 8-брзински автоматски менувач, исто така стандарден.

Кристијан Енгел, директор на страницата во Верзија: "Да се направи камперван како Grand Califonia е посебен предизвик. Тоа е затоа што сите видови на различни луѓе тргнуваат со овие возила на различни авантури во животот, големи и мали. Сè што е во врска со возилото, треба да биде точно за тоа - и тоа е она што го обезбедиме во Верженија. Гледам достигнување во овие 1.000 испораки од оваа нова линија како многу ветувачки покажувач за иднината на овој автомобилски глобутротер.

 

За производство на камперот се создаде специјална склопувачка линија во делот за сопствени каросерии на постројката. Линеарното производство опфаќа склопување на покривот, модификација на каросеријата и финално склопување. Возилата исто така се тестираат во штанд со прскалки за да се осигурат дека се водоотпорни, а потоа конечно да се спроведат преку обемна процедура за контрола на квалитетот.

 

Камперот е достапен како Grand Califonia 600 (долг 6,0 метри, страничен кревет на задниот дел) и Grand Califonia 680 (долг 6,8 метри, кревет во задниот дел). Покрај комплетно опремена кујна, располага со бања (тоалет, туш и мијалник), практични детали како што е надворешно светло над лизгачката врата, приклучок за надворешен туш (вклучувајќи црево и глава за туширање), електрично напојување што се протега пред влезната врата, мрежи за комарци во лизгачката врата и отворените прозорци на камперот, ролетни за затемнување на ролери, до шест USB-интерфејси, четири приклучоци од 230V и дефлектор на страничен ветер. Опремено и како стандардно: дигитален оперативен панел во просторот за живеење, преку кој сите клучни функции на камперванот се централно контролирани. Информациите што ги обезбедува единицата за приказ на екран на допир вклучуваат нивоа на вода за пиење и отпадна вода, дополнително ниво на полнење на батеријата и статус на Wi-Fi. Функциите контролирани преку екранот вклучуваат греење и климатизација, инфозабавен систем, внатрешно осветлување, режим за скали и Wi-Fi.

 

Возилата на Grand Califonia произведени во Полска се продаваат низ цела Европа. Најголеми пазари се Австрија, Белгија, Франција, Германија, Ирска, Италија, Холандија, Полска, Швенден, Швајцарија, Шпанија и Велика Британија.

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team