Мени
Затвори мени

Новото Volkswagen Caddy сега со 5 ѕвезди!

Новото Volkswagen Caddy сега со 5 ѕвезди!

Новото Caddy на Volkswagen Комерцијални возила ја доби најдобрата оцена од пет ѕвезди откако беше дел од најновата серија тестови за судир на Euro NCAP. Тестниот конзорциум на тој начин покажа дека новото Caddy не само што стана значително побезбеден, туку дека е дури и еден од најбезбедните и највисоко оценети патнички автомобили кои особено добро функционираат во различни сценарија на судари.

Највисока оценка: петте ѕвезди што сега ги доделува Euro NCAP се најдобрата оценка во вкупни поени за новата, петта генерација на MPV од семејството на Комерцијални возила на Volkswagen, што претставува поголемо достигнување во однос на претходната генерација. Барањата направени од конзорциумот за тестирање на тестовите за несреќи што се спроведуваат со текот на годините стануваат и сè построги и подетални.

Петтата генерација на најпродаваното Caddy, од кои се произведени над три милиони, за прв пат постигна пет ѕвездички на тестовите и со тоа стана еден од најдобро оценетите патнички автомобили во 2021 година. И покрај построгите барања за тестирање, новото Caddy во категоријата на патнички автомобил докажа јасно подобрување во однос на претходниот модел. Во споредба со другите конкурентски мали MPV возила во А-сегментот, Caddy постигна највисок резултат, забележително повисок од сите негови ривали.

Според деталниот извештај од тестот на Euro NCAP, Caddy постигнал 84 отсто во однос на заштитата на возрасни патници и 82 отсто заштита кај деца. Кога станува збор за безбедносните системи вградени во возилото, Caddy исто така постигна високи оценки, што придонесе за врвниот рејтинг од пет ѕвезди. Во областа на пасивната безбедност, новите функции како што се воздушните перничиња за заштита на главата низ сите редови на седишта (без разлика дали возилото е со 2, 5 или 7 седишта) и системот "Partner Protection" сега нуди заштита и во случај на страничен судир, што му помогна на Caddy да го исполни новото ниво на Euro NCAP. Во итни ситуации, системот за заштита "Partner Protection" го надувува воздушното перниче помеѓу предните патници. Исто така, благодарение на безжичниот пренос, функцијата без кабли која ги предупредува патниците да ги стават своите безбедносни појаси е можна дури и за седиштата што се вадат, и е достапен во Caddy.

Caddy, сеопфатниот модел на Volkswagen Комерцијални возила, се заснова на модуларна попречна матрица (MQB), која што се користи и во Golf. Така, во Caddy се вградени бројни нови технологии, што го прават уште попрактичен, поефикасен и понапреден од било кога.

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team