Мени
Затвори мени

Новиот Multivan

Откријте ги врвните карактеристики на новиот Multivan. Искусете повеќе комфор при возењето, повеќе врвно чувство, повеќе конективност, повеќе дизајн и повеќе мултифункционалност. Уверете се сами.

Откријте ги врвните карактеристики на новиот Multivan. Искусете повеќе комфор при возењето, повеќе врвно чувство, повеќе конективност, повеќе дизајн и повеќе мултифункционалност. Уверете се сами.

Новиот Multivan

Откријте ги врвните карактеристики на новиот Multivan. Искусете повеќе комфор при возењето, повеќе врвно чувство, повеќе конективност, повеќе дизајн и повеќе мултифункционалност. Уверете се сами.

Возилото станува место за средби

Новиот Multivan е универзално возило, кој игриво се приспособува на семејства. Екстериерот, како и ентериерот се целосно ново осмислени - но кај нив сепак постојано се препознава ДНК на Bulli. Мултифункционален и погоден за секојдневно користење , седмата генерација сега нуди уште повеќе дигитални карактеристики, иновативно мобилни услуги на високо ниво и интелигентни системи за помош.  Исто и во поглед на комфорот за време на возењето и дизајнот новиот Multivan поставува нови стандарди - и со тоа нуди многу, што досега беше достапно само во високата класа на возила. Сето тоа го прави омилено место за среќавање за целото семејство.

Врвните карактеристики на новиот Multivan

Дизајн

Време е повторно да се заљубите.

Оптички новиот Multivan ги следи неговите претходници со јасна, безвременска форма-  но одново го интерпретира класичниот дизајн. На предниот дел двата IQ.Light - LED-Matrix фарови2 и осветлените хромирани лајсни даваат впечатлив акцент. Вистински привлекуваат погледи и маркантната надворешност со лак во две бои и опционалните 19-инчни алуминиумски фелни, кои за првпат се достапни кај Bulli, вистински привлекуваат погледи. Новитет: амбиенталното осветлување во 30 бои. Тоа го претставува ентериерот во целосно ново светло.

Повеќе за новиот Multivan

Мултифункционалност

Способност за функционалност, која ќе ве воодушеви

Една од силните страни во новиот Multivan се преклопливите единечни седишта во патничкиот дел, кои се за 25 проценти полесни и можат лесно да се отстранат во само неколку едноставни чекори. Со нив сега можете уште побрзо да поставите одредени поставувања на седиштата. Без оглед дали распоредот на седишта ќе биде Vis-a Vis со повеќефункциска масичка во средината или сите седишта ќе бидат во насока на движење или со надворешни седишта ќе бидат извадени за транспорт на велосипед - неколку едноставни чекори се доволни за да ја прилагодите внатрешноста на вашите потреби. Друга врвна карактеристика: За првпат надворешните седишта во просторот за патници може да се загреваат7 - така што и на децата ќе им биде удобно топло за време на ладните зимски денови.

Повеќе за системот за единечни седишта

Комфор

Патувајте на високо ниво

Во новиот Multivan низ град ќе патувате исто комфорно како и на автопат. Без разлика дали ќе се одлучите за кратката верзија (4,98 m) или за долгата верзија (5,18 m): Двата модели се доволно ниски за вообичаени паркиралишта, а внатре сè уште има место за возбудливи патувања на одмор. Апсолутна новост претставува панорамскиот стаклен покрив со големина од 1,83 m2. Со него висината на просторот за патници расте за дополнителни 34 mm. Сега исто така и товарањето и качувањето се уште полесни. Електричните лизгачки врати како и електричната задна врата може да ги отворите со движење на стапалото под задниот браник - без да го вадите клучот од чантата. "Keyless Advanced" и  "Easy-Open"10 го овозможуваат тоа.

Конфигурирање на новиот Multivan

Конективност

Овде едно одговара на друго

Digital Cockpit, опционален Head-up дисплеј, мобилни онлајн услуги: Новиот Multivan има сè што љубителите на дигиталност посакуваат кај еден автомобил. И малку повеќе од тоа. Затоа што во возилото за првпат се нуди Amazon Alexa. Со тоа новиот Multivan конечно станува паметен дом на тркала. Кон добриот звук припаѓа опционалниот премиум музички систем од Harman Kardon. Со него сериското радио од 25,4 cm го претворате во аудиофилски уред - а со We Upgrade дури и во навигациски систем. Исто и по купувањето на возилото. Затоа што со We Upgrade за првпат можете да активирате многу атрактивни функции во In-Car Shop и да ги преземете. Кон нив се вбројуваат навигациската функција, како и амбиентално осветлување во повеќе бои и системи за помош на возачот. Инаку: Оној кој воопшто не сака да го напушти неговиот нов Multivan, може да го надгледува преку апликацијата We Connect и дури и далечински да управува одредени карактеристики.

Повеќе за новиот Multivan

IQ.DRIVE и IQ.Light

Затоа што и тие мислат со вас

Помина времето кога моравте сè да правите сами. Интелигентниот систем за помош IQ.DRIVE15 кој може да го добиете по желба во новиот Multivan овозможува делумно автоматизирано возење во густ сообраќај на автопат или низ град, со тоа што привремено ги презема управувањето, забрзувањето и забавувањето. Доколку е предвидена соодветна инфраструктура, со опционалниот Car2X се воспоставува контакт со други учесници во сообраќајот. Веќе однапред знаете што има пред вас. Исто и IQ.Light - LED-Matrix фаровите мислат за вас. Заедно со "Dynamic Light Assist" динамично ќе ги вклучувате и исклучувате фаровите и ќе ви овозможат подобро осветлување во кривините, уште пред да го направите тоа.

Конфигурирање на новиот Multivan

Аеродинамика

Намален воздушен отпор - помалку CO2 емисии

Не само на улица, Multivan има добра фигура исто и во поглед на аеродинамиката. Неговата cw вредност означува ново ниво во неговата класа. И ги намалува CO2 емисиите. Затоа што во просек на секој километар испуштате уште помалку јаглерод диоксид.20 За да го достигнете тоа штедење, подвозјето е затворено со облога која е колку што може порамна. Исто така и оптимираниот пакет на возилото со спојлер се грижи за подобра аеродинамика - и со тоа за помала потрошувачка.

Pециклирање

Од старо до ново

Во секое модерно возило се вградува пластика. Голем дел од него се рециклира. Во новиот Multivan, рециклираните материи се повторно употребени во аеродинамичните подни облоги, во облогите на лакот на тркалата и во изолацијата на бучавата, меѓу другото. Но, рециклирана пластика може да се најде и во други компоненти, како што е подната покривка. Ова става помалку оптоварување на животната средина бидејќи се потребни помалку нови суровини.

Дизајнот: извонреден

Red Dot награда за дизајн

Новиот Multivan е одвај изложен, но сепак веќе ја доби првата награда: наградата "Red Dot: Best of the Best" во рубриката "Дизајн на производ". Наградата се дава годишно на најдобро дизајнираните производи и се вбројува кон најреноминираните награди за дизајн на производи воопшто.  Жирито беше особено воодушевено од "иновативниот дизајн на ентериерот", кој "дава целосно ново чувство на простор". Исто така воодушевија и невообичаената комбинација на "елементи на дизајнот типични за Bulli со современ и симпатичен изглед". Многу се радуваме за наградата и за тоа, што веќе за скоро ќе можете да се уверите и сами.

Извор: »Red Dot Awards: red-dot.org«

ABC награда

Новиот Multivan го прави она, за што го создадовме: Стартува со вообичаена слобода и флексибилност. Фактот што ова повеќестрано возило ја зеде наградата  »ABC Special Mention« во категоријата »Транспорт« мора да се должи на ДНК на Bulli, но исто така на дополнителното развивање кое настана заедно со клиентите. Со наградата најновата генерација покажа дека Volkswagen Комерцијални возила одговара на новите предизвици во поглед на дизајнот и технологијата.

Извор: https://www.abc-award.de/die-gewinner/galerie/detail/37685-t7-bullimultivan.html

Autonis награда за дизајн

Читателите на »auto, motor und sport« во 21. избор на читателите го имаа изборот меѓу 117 возила во десет категории. Меѓу сите автомобилски новости новиот Multivan успешно се претстави во категоријата »Комбиња«. Наградата? Наградата »Autonis за најдобрите новости во дизајнот на годината на »auto, motor und sport«.

Оваа награда е одобрено важна пред сè за Алберт Кирцингер, главниот дизајнер на Volkswagen Комерцијални возила и неговиот тим: »Наградата Autonis за има екстремно голема вредност, затоа што тоа е избор на читателите. Со Bulli веќе добивме некои награди од вас. Но особена чест ни е тоа што со новиот Multivan ја добивме наградата за најдобри новости во дизајнот.«

Извор: »auto, motor und sport«, издание: 23/2021

Конфигурирајте го вашиот нов Multivan

Вашето возило од соништата можете да го конфигурирате според вашите потреби - кај Volkswagen Multivan линиите на опрема за секого има по нешто. Со помалку чекори ќе составите ваш сопствен нов Multivan: од менувач и мотор до боја, внатрешно осветлување и додатоци, кои животот на пат ќе ви го направат полесен и поудобен.

Повеќе за новиот Multivan

Во еден поглед

Сè што е важно за новиот Multivan на една страница.

Повеќе за новиот Multivan

Варијанти на моделот

Откријте ги варијантите на моделот на новиот Multivan.

Повеќе за варијантите на моделот

Опреми и пакети

Сите опреми и дополнителни функции во детали.

Повеќе за опремите и пакетите

Технички податоци

Димензии, конфигурации на седишта, погони - сè во еден поглед.

Повеќе за димензиите и тежините

Цени и понуди

Откријте ги понудите во врска со Multivan.

Повеќе за понудите

Медијатека

Сакате да видите уште повеќе од новиот Multivan? Тогаш посетете ја нашата нова медијатека на Multivan.

Кон медијатеката

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team